Cast and Crew List

View previous topic View next topic Go down

Cast and Crew List

Post  Aslinn Dhan on Wed Dec 14, 2011 3:21 pm

Series Directed by
Michael Lehmann (11 episodes, 2008-2011)
Scott Winant (9 episodes, 2008-2011)
Daniel Minahan (7 episodes, 2008-2011)
John Dahl (4 episodes, 2008-2010)
Anthony Hemingway (2 episodes, 2008-2010)
Alan Ball (2 episodes, 2008)
Michael Ruscio (2 episodes, 2009-2011)
Lesli Linka Glatter (2 episodes, 2010-2011)
David Petrarca (2 episodes, 2010-2011)

Series Writing credits
Alan Ball (48 episodes, 2008-2011)
Charlaine Harris (48 episodes, 2008-2011)
Alexander Woo (9 episodes, 2008-2011)
Brian Buckner (8 episodes, 2008-2011)
Raelle Tucker (8 episodes, 2008-2011)
Nancy Oliver (7 episodes, 2008-2011)
Kate Barnow (3 episodes, 2009-2010)
Elisabeth Finch (3 episodes, 2009-2010)
Chris Offutt (2 episodes, 2008)
Mark Hudis (2 episodes, 2011)

Series Cast

Anna Paquin ... Sookie Stackhouse (48 episodes, 2008-2011)

Stephen Moyer ... Bill Compton (48 episodes, 2008-2011)

Sam Trammell ... Sam Merlotte (48 episodes, 2008-2011)

Ryan Kwanten ... Jason Stackhouse (48 episodes, 2008-2011)

Rutina Wesley ... Tara Thornton (48 episodes, 2008-2011)

Chris Bauer ... Andy Bellefleur (48 episodes, 2008-2011)

Nelsan Ellis ... Lafayette Reynolds (48 episodes, 2008-2011)

Jim Parrack ... Hoyt Fortenberry (48 episodes, 2008-2011)

Carrie Preston ... Arlene Fowler (48 episodes, 2008-2011)

Alexander Skarsgård ... Eric Northman (45 episodes, 2008-2011)

Todd Lowe ... Terry Bellefleur (44 episodes, 2008-2011)

Deborah Ann Woll ... Jessica Hamby (39 episodes, 2008-2011)

William Sanderson ... Sheriff Bud Dearborne (36 episodes, 2008-2010)

Kristin Bauer ... Pam De Beaufort (34 episodes, 2008-2011)

Kevin Alejandro ... Jesus Velasquez (23 episodes, 2010-2011)

Marshall Allman ... Tommy Mickens (22 episodes, 2010-2011)

Jessica Tuck ... Nan Flanagan (21 episodes, 2008-2011)

Adina Porter ... Lettie Mae Thornton / ... (19 episodes, 2008-2011)

Dale Raoul ... Maxine Fortenberry (19 episodes, 2008-2011)

Joe Manganiello ... Alcide Herveaux (17 episodes, 2010-2011)

Lauren Bowles ... Holly Cleary (16 episodes, 2010-2011)

Michelle Forbes ... Maryann Forrester (15 episodes, 2008-2009)

Michael Raymond-James ... Rene Lenier (15 episodes, 2008-2011)

Michael McMillian ... Steve Newlin (15 episodes, 2008-2011)

Lindsay Pulsipher ... Crystal Norris (14 episodes, 2010-2011)

John Billingsley ... Mike Spencer (14 episodes, 2008-2010)

Brit Morgan ... Debbie Pelt (14 episodes, 2010-2011)

Mehcad Brooks ... Eggs (13 episodes, 2008-2009)

Mariana Klaveno ... Lorena Krasiki (12 episodes, 2008-2010)

Fiona Shaw ... Marnie Stonebrook (12 episodes, 2011)

Denis O'Hare ... Russell Edgington (11 episodes, 2010)

Janina Gavankar ... Luna Garza (11 episodes, 2011)

Tara Buck ... Ginger (11 episodes, 2008-2011)

Patricia Bethune ... Jane Bodehouse (10 episodes, 2008-2009)

Tanya Wright ... Deputy Kenya Jones (10 episodes, 2008-2010)

Anna Camp ... Sarah Newlin (9 episodes, 2009)

Adam Leadbeater ... Karl (9 episodes, 2008-2009)

Lois Smith ... Adele Stackhouse (9 episodes, 2008-2011)
J. Smith-Cameron ... Melinda Mickens (9 episodes, 2010-2011)
Alec Gray ... Coby Fowler (9 episodes, 2008-2011)
Laurel Weber ... Lisa Fowler (9 episodes, 2008-2011)

Ashley Jones ... Daphne Landry (8 episodes, 2009)

James Harvey Ward ... Felton Norris (8 episodes, 2010-2011)

Evan Rachel Wood ... Sophie-Anne Leclerq (8 episodes, 2009-2011)

Dean Chekvala ... Roy (8 episodes, 2011)

Fiona Dourif ... Casey (8 episodes, 2011)

Paola Turbay ... Antonia Gavilán (8 episodes, 2011)

Aisha Hinds ... Miss Jeanette (7 episodes, 2008-2009)

Grant Bowler ... Cooter (7 episodes, 2010)

Allan Hyde ... Godric (7 episodes, 2009-2011)

Wes Brown ... Luke McDonald (7 episodes, 2009)

Theo Alexander ... Talbot (7 episodes, 2010)
James Frain ... Franklin Mott (7 episodes, 2010)

Daniel Buran ... Marcus Bozeman (7 episodes, 2011)

Cooper Huckabee ... Joe Lee Mickens (7 episodes, 2010-2011)

John Rezig ... Deputy Kevin Ellis (7 episodes, 2008-2011)

Damion Poitier ... Duprez / ... (7 episodes, 2009-2011)

Lizzy Caplan ... Amy Burley (6 episodes, 2008)

Annie Fitzgerald ... Kirsch (6 episodes, 2011)
Gregory Sporleder ... Calvin Norris (6 episodes, 2010)

Tess Parker ... Rosie (6 episodes, 2008-2010)

Don Swayze ... Gus (6 episodes, 2010)

Melissa Rauch ... Summer (6 episodes, 2010)

Lynn Collins ... Dawn Green (5 episodes, 2008)

Courtney Ford ... Portia Bellefleur (5 episodes, 2011)

Lindsey Haun ... Hadley Hale (5 episodes, 2009-2010)

Valerie Cruz ... Isabel (5 episodes, 2009)

Lara Pulver ... Claudine Crane (5 episodes, 2010-2011)

Natasha Alam ... Yvetta (5 episodes, 2010)

Vedette Lim ... Naomi (5 episodes, 2011)

Chris Coy ... Barry (5 episodes, 2009-2011)

Stephanie Erb ... Luellen (5 episodes, 2011)

Dendrie Taylor ... Beverleen (5 episodes, 2011)

Chad Todhunter ... Trevor (5 episodes, 2011)

Aaron Perilo ... Blackburn (5 episodes, 2011)

Chloe Noelle ... Emma Garza (5 episodes, 2011)

Brendan McCarthy ... Nate (5 episodes, 2011)

Brandon Molale ... Officer Bucky Featherstone (5 episodes, 2011)

Stephen Root ... Eddie Gauthier (4 episodes, 2008-2009)

Raoul Trujillo ... Longshadow (4 episodes, 2008)

Zeljko Ivanek ... Magister (4 episodes, 2008-2010)

Patrick Gallagher ... Chow (4 episodes, 2008-2009)

Graham Shiels ... Liam (4 episodes, 2008)
John Prosky ... David Finch (4 episodes, 2008-2010)

Caleb Moody ... Royce (4 episodes, 2008-2009)

Alexandra Breckenridge ... Katerina Pelham (4 episodes, 2011)

Nondumiso Tembe ... Mavis (4 episodes, 2011)

Greg Collins ... Gabe (4 episodes, 2009)

Blaine Saunders ... Becky (4 episodes, 2011)

Katherine M. O'Connor ... Wiccan / ... (4 episodes, 2010-2011)

Danielle Sapia ... Maudette Pickens (3 episodes, 2008)

Danielle James ... Randi Sue (3 episodes, 2008)

Alfre Woodard ... Ruby Jean Reynolds (3 episodes, 2010)

Andrew Rothenberg ... Malcolm (3 episodes, 2008)

Aunjanue Ellis ... Diane (3 episodes, 2008)

Dane DeHaan ... Timbo (3 episodes, 2011)

Peter Macdissi ... Luis Patiño (3 episodes, 2011)

Jeremy Denzlinger ... Wayne (3 episodes, 2008)

William Schallert ... Mayor Norris (3 episodes, 2008-2011)

Kanin Howell ... Chuck (3 episodes, 2008)

Ed Quinn ... Stan (3 episodes, 2009)

Stacie Rippy ... Cindy Marshall (3 episodes, 2008)

Christopher Gartin ... Hugo (3 episodes, 2009)

John Hillard ... Hank (3 episodes, 2009-2010)
Avion Baker ... Young Tara (3 episodes, 2008-2009)

Valorie Hubbard ... Random Frenzier (3 episodes, 2009)

Gregg Daniel ... Reverend Daniels (3 episodes, 2010-2011)

Del Zamora ... Don Bartolo (3 episodes, 2011)

Lauren Pritchard ... Coralee (3 episodes, 2009-2011)

Missy Doty ... Vonetta (3 episodes, 2009-2011)

Grey Damon ... Kitch Maynard (3 episodes, 2010)

Carlson Young ... Tammy (3 episodes, 2010)
E.J. Callahan ... Luther (3 episodes, 2011)

Poncho Hodges ... Officer Trap (3 episodes, 2011)

Simone Bargetze ... Frenzy Eye Terra Girl (3 episodes, 2009)
James Parks ... Mack Rattray (2 episodes, 2008)

Karina Logue ... Denise Rattray (2 episodes, 2008)

Michael Bofshever ... Orry Dawson (2 episodes, 2008-2009)
Melanie MacQueen ... Faye Lebvre (2 episodes, 2008)

Kevin McHale ... Neil Jones (2 episodes, 2008)

Judy Prescott ... Sue Ann Merlotte (2 episodes, 2008-2009)

Cheyenne Wilbur ... Uncle Bartlett (2 episodes, 2008)

Martin Spanjers ... Young Sam (2 episodes, 2008-2009)

Price Carson ... Mean Looking Frenzier (2 episodes, 2009)
Dakin Matthews ... Dr. Robideaux (2 episodes, 2010)

Jack Krizmanich ... Ludis (2 episodes, 2009)

Stewart Skelton ... Minister (2 episodes, 2008-2010)

Preston Jones ... Dirk (2 episodes, 2009)
Zenali Turner ... Young Sookie (2 episodes, 2008)

Ailsa Marshall ... Desk Clerk (2 episodes, 2009)

Christina Moore ... Suzanne McKittrick (2 episodes, 2011)

Jennifer Hamilton ... Dancer #1 (2 episodes, 2009)

Sharon Tay ... News Anchor / ... (2 episodes, 2008-2009)

Labon Hester ... Young Jason (2 episodes, 2008)

Chris Butler ... Emory Broome (2 episodes, 2011)

Randy Wayne ... Matt (2 episodes, 2011)

Marcia de Rousse ... Dr. Ludwig (2 episodes, 2009-2011)

Jeanne Baron ... Hostess (2 episodes, 2009-2010)

Bryan Becker ... Louie (2 episodes, 2010)
Ugo Bianchi ... Head Priest (2 episodes, 2011)
Ismael 'East' Carlo ... Don Santiago (2 episodes, 2011)

John Burke ... Jerry McCafferty (2 episodes, 2010)

Andy Mackenzie ... Creepy Biker (2 episodes, 2010)

Galadriel Stineman ... Joyce Watney (2 episodes, 2011)

Ronnie Gene Blevins ... T-Dub (2 episodes, 2010)

Greg Cipes ... Bufort Norris (2 episodes, 2010)

Kate Luyben ... Natalie (2 episodes, 2010)

Lauren Weedman ... La Donna (2 episodes, 2011)
Cheryl Lyone ... Vampire Dancer (2 episodes, 2008)
Jull Weber ... Vampire Dancer (2 episodes, 2008)

Valenzia Algarin ... Maria (2 episodes, 2011)

Caitlin Carmichael ... Little Girl (2 episodes, 2011)

Kevin Fry ... Turk (2 episodes, 2010)

Diahnna Nicole Baxter ... Witch #1 (2 episodes, 2011)

Brian Treitler ... Camera Operator (2 episodes, 2011)

Dahlia Waingort ... Witch #2 (2 episodes, 2011)
Silvia Curiel ... Witch #3 (2 episodes, 2011)

Misha Gonz-Cirkl ... Witch #4 (2 episodes, 2011)

Drew James ... Chuck (2 episodes, 2011)

Kendall Lake ... Fangtasia Dancer (2 episodes, 2011)
Bernhard Eichholz ... Puppeteer (2 episodes, 2009-2011)

Guy Perry ... Faerie Goblin / ... (2 episodes, 2009-2011)

Kelly Nienaltowski ... Arlene's Friend / ... (2 episodes, 2008)

Aaron Jennings Hartnell ... Meat Totem Dancer / ... (2 episodes, 2009)
Kenny Knoll ... Dallas 12 Vampire (2 episodes, 2009)

Dallas Malloy ... Dallas Vampire (2 episodes, 2009)

Katie Eischen ... Julie Watney (2 episodes, 2011)
Stephanie Rojas ... Wiccan (2 episodes, 2011)
Create a character page for: ?

Series Produced by
Alan Ball .... executive producer (48 episodes, 2008-2011)
Brian Buckner .... co-executive producer (45 episodes, 2008-2011)
Nancy Oliver .... co-executive producer / supervising producer (45 episodes, 2008-2011)
Raelle Tucker .... co-executive producer / co-producer / ... (45 episodes, 2008-2011)
Alexander Woo .... co-executive producer / producer / ... (45 episodes, 2008-2011)
Christina Jokanovich .... associate producer / co-producer (42 episodes, 2008-2011)
Bruce Dunn .... co-producer (35 episodes, 2008-2011)
Gregg Fienberg .... executive producer (33 episodes, 2009-2011)
Luis Patiño .... associate producer (30 episodes, 2009-2011)
W. Mark McNair .... producer (21 episodes, 2009-2010)
Carol Dunn Trussell .... producer / line producer (12 episodes, 2008)
David Auge .... co-producer (12 episodes, 2011)
Robert del Valle .... line producer (12 episodes, 2011)
Mark Hudis .... co-executive producer (12 episodes, 2011)
Marlis Pujol .... co-producer (12 episodes, 2011)
Chris Offutt .... executive story editor (10 episodes, 2008)

Series Original Music by
Nathan Barr (47 episodes, 2008-2011)

Series Cinematography by
Matthew Jensen (18 episodes, 2008-2010)
Romeo Tirone (14 episodes, 2008-2011)
David Klein (6 episodes, 2011)
John B. Aronson (2 episodes, 2008)
Checco Varese (2 episodes, 2008)
Joseph E. Gallagher (2 episodes, 2009)
Stephen St. John (2 episodes, 2010)

Series Film Editing by
Michael Ruscio (17 episodes, 2008-2011)
Louise Innes (11 episodes, 2009-2011)
Lynne Willingham (8 episodes, 2010-2011)
Andy Keir (4 episodes, 2008-2009)
Peter B. Ellis (4 episodes, 2008)
Debra F. Simone (3 episodes, 2009)
Mark Hartzell (2 episodes, 2011)

Series Casting by
Libby Goldstein (38 episodes, 2008-2011)
Junie Lowry-Johnson (38 episodes, 2008-2011)

Series Production Design by
Suzuki Ingerslev (48 episodes, 2008-2011)

Series Art Direction by
Catherine Smith (37 episodes, 2008-2011)
James David Goldmark (24 episodes, 2008-2009)

Series Set Decoration by
Ron Franco (14 episodes, 2010-2011)
Laura Richarz (8 episodes, 2009-2010)
Cindy Carr (6 episodes, 2008)
Robert Greenfield (6 episodes, 2010)
Rusty Lipscomb (2 episodes, 2008)
Ellen Totleben (2 episodes, 2009)

Series Costume Design by
Audrey Fisher (27 episodes, 2008-2011)
Danny Glicker (3 episodes, 2008)

Series Makeup Department
Brigette A. Myre .... makeup department head / department head makeup artist / ... (45 episodes, 2008-2011)
Lana Grossman .... key makeup artist (37 episodes, 2008-2011)
Ken Niederbaumer .... key makeup artist / special makeup effects artist / ... (22 episodes, 2009-2011)
Ned Neidhardt .... co-key makeup artist / makeup artist / ... (19 episodes, 2009-2010)
Dan Rebert .... makeup effects producer / prosthetics supervisor / ... (18 episodes, 2008-2011)
Ozzy Alvarez .... special makeup effects artist / makeup artist (15 episodes, 2008-2011)
Sharisse Fine .... department head hair stylist / hair department head (12 episodes, 2010)
David Larson .... key hair stylist / additional hair stylist / ... (12 episodes, 2011)
Dennis Parker .... department head hair stylist / department head hair (12 episodes, 2011)
Mark Ballou .... special makeup effects coordinator: MastersFX (11 episodes, 2008)
Chad Washam .... special makeup effects artist (11 episodes, 2008)
Artie Glackin .... special makeup effects coordinator: Mastersfx Inc. / makeup effects coordinator (11 episodes, 2009)
Suzanne Kontonickas .... department head hair stylist (10 episodes, 2008)
Kelly Kline .... department head hair / hair department head (10 episodes, 2009)
Kymber Blake .... additional makeup artist / makeup artist (10 episodes, 2011)
Jason Green .... key hair stylist (9 episodes, 2009)
Gabriella Pollino .... key hair stylist (8 episodes, 2008)
Todd Masters .... makeup effects producer / special makeup effects producer: MastersFX (8 episodes, 2009-2011)
Danielle Noe .... additional makeup artist / special makeup effects technician: MastersFX (8 episodes, 2009-2010)
Justin Raleigh .... special makeup effects artist (7 episodes, 2010-2011)
Kathleen Leonard .... hair stylist / additional hair stylist (7 episodes, 2011)
Colleen LaBaff .... key hair stylist (5 episodes, 2008)
Marie Larkin .... key hair stylist (5 episodes, 2008)
Mark Viniello .... makeup effects coordinator / special makeup effects coordinator: MastersFX (5 episodes, 2010-2011)
Sean Kenney .... contact lens technician (4 episodes, 2008-2011)
Judy Staats .... additional makeup artist / makeup artist (4 episodes, 2008-2009)
Brad Scott .... key hair stylist (4 episodes, 2008)
Richard Redlefsen .... prosthetic makeup artist / special makeup effects artist / ... (4 episodes, 2010)
Laura Palazzolo .... makeup effects technician (4 episodes, 2011)
Yvonne Depatis-Kupka .... hair department head / department head hair stylist (3 episodes, 2008)
Elisabeth Fry .... makeup department head (3 episodes, 2008)
Laura Hill .... makeup artist (3 episodes, 2008)
Melizah Schmidt .... second key hair stylist (3 episodes, 2008)
Sam Polin .... makeup effects technician (3 episodes, 2009-2011)
Nicole Gaudin .... hair stylist (3 episodes, 2009)
Rocky Faulkner .... makeup artist / special makeup effects artist (3 episodes, 2010-2011)
Iraina Crenshaw .... key hair stylist (3 episodes, 2011)
Nick DeRosa .... makeup effects technician (3 episodes, 2011)
Shauna Giesbrecht .... additional makeup artist (3 episodes, 2011)
Kelly Golden .... special makeup effects artist (3 episodes, 2011)
Allan B. Holt .... makeup effects technician (3 episodes, 2011)
Laura Lieffring .... makeup effects technician (3 episodes, 2011)
Sasha Camacho .... makeup effects coordinator / special makeup effects assistant: Mr. Rebert: MastersFX (2 episodes, 2008-2010)
Marianna Elias .... additional makeup artist / third makeup artist (2 episodes, 2008)
Denise Fischer .... key makeup artist (2 episodes, 2008)
Jonathan Gording .... optometrist (2 episodes, 2008)
Maureen Burke .... key makeup artist (2 episodes, 2009)
Daniel Curet .... key hair stylist (2 episodes, 2009)
Andre Bustanoby .... makeup effects pre-viz designer (2 episodes, 2011)
Chris Hampton .... makeup effects technician (2 episodes, 2011)
Cyndilee Rice .... additional makeup artist (2 episodes, 2011)
Mike Smithson .... makeup artist (2 episodes, 2011)
Dave Snyder .... makeup effects technician (2 episodes, 2011)

Series Production Management
Gwyn Shovelski .... post-production supervisor (24 episodes, 2009-2011)
Gregg Fienberg .... unit production manager (14 episodes, 2009-2011)
Gary Huckabay .... production supervisor (11 episodes, 2010)
David Auge .... production supervisor (8 episodes, 2009-2010)
Marlis Pujol .... production supervisor (8 episodes, 2009-2010)
Robert Del Valle .... unit production manager (6 episodes, 2011)
Liz Brandenburg .... production supervisor (4 episodes, 2008)
Howard Griffith .... unit production manager (2 episodes, 2008)
Luis Patiño .... post-production supervisor (2 episodes, 2008)
Bill Johnson .... unit production manager (1 episode, 2007-2008)

Series Second Unit Director or Assistant Director
Kyle Hollingsworth .... second second assistant director / additional second assistant director / ... (32 episodes, 2009-2011)
Scott Schaeffer .... first assistant director (17 episodes, 2009-2011)
Bradley Morris .... second assistant director (12 episodes, 2008)
Scottie Gissel .... first assistant director (9 episodes, 2008-2009)
Saleena Lockett .... additional second assistant director (9 episodes, 2008)
Sunday Stevens .... second assistant director / first assistant director (9 episodes, 2009-2011)
Rachel Caproni .... second assistant director: second unit / second second assistant director (8 episodes, 2008)
Eric Glasser .... second second assistant director (7 episodes, 2009)
Nicole Rodgers .... additional second assistant director / second second assistant director (7 episodes, 2011)
Romney Pearl .... first assistant director (6 episodes, 2008)
Libby Minarik .... second assistant director (6 episodes, 2009-2011)
Tessa Lyn Stephenson .... additional second assistant director (6 episodes, 2010-2011)
Mark Trapenberg .... second assistant director (6 episodes, 2010)
Yuko Ogata .... day player: second second assistant director (5 episodes, 2008)
Aaron C. Fitzgerald .... second second assistant director / additional second second assistant director (5 episodes, 2010-2011)
Alexis Schmidtberger .... dga trainee (4 episodes, 2008)
Clark Credle .... second assistant director / second second assistant director (3 episodes, 2010-2011)
Joe May .... additional second assistant director / second second assistant director (2 episodes, 2009)
Caroline O'Brien .... assistant director: second unit / second assistant director (2 episodes, 2010)
Jane Chase Wells .... first assistant director (2 episodes, 2010)

Series Art Department
Macie Vener .... assistant art director (38 episodes, 2008-2011)
Grahame Budd .... paint supervisor / paint foreman (28 episodes, 2008-2011)
Maggie Smith .... art department coordinator (28 episodes, 2008-2011)
Mike Wells .... construction coordinator (28 episodes, 2008-2011)
Mike Wiley .... labor foreman (27 episodes, 2008-2011)
Chris Dery .... greens foreman / head greensman (27 episodes, 2008-2010)
Jorge Dorado .... toolman / tool foreman (26 episodes, 2008-2011)
Robert L. Thompson .... construction foreman (26 episodes, 2009-2011)
Robert Webb .... stage foreman (25 episodes, 2009-2011)
Carmen Roderique .... construction estimator / construction accountant (24 episodes, 2008-2011)
Steven M. Levine .... property master (23 episodes, 2008-2009)
Charles Jason Randolph .... set dresser (22 episodes, 2008-2010)
Bryan Duff .... assistant property master / first assistant props (22 episodes, 2008-2009)
Mike Horn .... on-set dresser: second unit / on-set dresser / ... (21 episodes, 2008-2011)
Donald S. Foster .... gangboss / set dresser (21 episodes, 2008-2009)
James R. York .... stand-by painter (21 episodes, 2009-2011)
Thomas R. Cahill .... property master (19 episodes, 2010-2011)
Dale Riggs .... location foreman (19 episodes, 2010-2011)
Toby Swinehart .... paint foreman (19 episodes, 2010-2011)
Dan Caplan .... storyboard artist (18 episodes, 2008-2011)
Ryan Handt .... mill foreman (18 episodes, 2010-2011)
Michael Woods .... first assistant props (18 episodes, 2010-2011)
Ray Lopez .... plaster foreman (17 episodes, 2008-2010)
Ronnie Lombard .... greensmen / greensman (16 episodes, 2008-2009)
Daniel Bradford .... lead set designer (16 episodes, 2009-2010)
Andreas Gobor .... on-set dresser (16 episodes, 2009-2010)
Tim Caprarelli .... assistant props / first assistant props / ... (16 episodes, 2010-2011)
Greg Manke .... assistant props / first assistant props / ... (16 episodes, 2010-2011)
Vincent Dery .... stand-by greens (14 episodes, 2008-2010)
Dea Jensen .... set decoration buyer / buyer (14 episodes, 2010-2011)
Serge Genitempo .... stand-by painter (12 episodes, 2008)
Jim Meyer .... stage foreman (12 episodes, 2008)
Cher Young .... props (12 episodes, 2009)
Melissa McSorley .... assistant props / property assistant / ... (12 episodes, 2010-2011)
Mick Cukurs .... set designer / lead set designer (12 episodes, 2011)
Michael Hoapili .... second assistant props (11 episodes, 2009-2010)
David Craig .... swing gang (11 episodes, 2010-2011)
James LaBarge .... leadman (11 episodes, 2010-2011)
Craig Schulz .... swing gang (11 episodes, 2010-2011)
Eric Stalker .... props (10 episodes, 2008)
Teri Anne Kopp .... additional prop assistant (10 episodes, 2009-2010)
Michelle Souza .... buyer (9 episodes, 2009-2010)
Burton Sanders .... swing gang (9 episodes, 2010-2011)
Vince H. Berry .... welding foreman (9 episodes, 2010)
Chris J. Champagne .... buyer (9 episodes, 2010)
Michael Cole .... greens foreman (9 episodes, 2010)
Kenny Jordan .... location labor foreman (9 episodes, 2010)
Paul Schrauwers .... propmaker gang boss (9 episodes, 2010)
Tim Woodruff .... swing gang / set dresser (9 episodes, 2010)
Jason Vanover .... greens foreman (9 episodes, 2011)
Paige Bossier .... buyer / set dresser (8 episodes, 2008-2010)
Ron Blessley .... paint foreman (8 episodes, 2008-2009)
Phillip Joffrion .... on-set dresser: Louisiana (8 episodes, 2008-2009)
Tom Wilson .... leadman / construction coordinator: Shreveport (8 episodes, 2008-2009)
Jerry Schultz .... propmaker (8 episodes, 2010)
Mark Brooks .... on-set dresser (8 episodes, 2011)
Terry Corliss .... on-set greens (8 episodes, 2011)
Le'Ce Edwards .... buyer (8 episodes, 2011)
Iram Gutierrez .... location labor foreman (8 episodes, 2011)
Raymond C. Lopez .... plaster foreman (8 episodes, 2011)
Randy Martens .... greens supervisor (8 episodes, 2011)
Jim Tsvetkofski .... swing gang (8 episodes, 2011)
Rodney Rosene .... set dresser (7 episodes, 2008-2009)
John A. Gomez .... leadman (7 episodes, 2010)
Scott Burnett .... set dresser (6 episodes, 2009)
Bruce Fuselier .... set dresser (6 episodes, 2009)
Christopher London .... set dresser (6 episodes, 2009)
Frank Bertolino .... swing gang / set dresser (6 episodes, 2010)
Michael T. Booe .... set dresser / swing gang (6 episodes, 2010)
Byron Maes .... swing gang / set dresser (6 episodes, 2010)
Stacy Weddington .... buyer (6 episodes, 2010)
Omar Cruz .... swing gang / set dresser (5 episodes, 2009-2010)
Tony Salazar .... location foreman (5 episodes, 2009)
David Deignan .... swing gang (5 episodes, 2010-2011)
Daniel DuPont .... leadman (5 episodes, 2010)
Keith Abel .... on-set dresser (4 episodes, 2008)
Chad Harris .... set dresser: second unit (4 episodes, 2008)
Joey Kent .... leadman (4 episodes, 2008)
Rebecca McKibben .... set dresser (4 episodes, 2008)
John Harrington .... property master (4 episodes, 2010)
Matt Wahl .... set dresser / swing gang (4 episodes, 2010)
Daniel Coulthard .... set dresser (3 episodes, 2008-2009)
Frank Hendrick .... leadman (3 episodes, 2008)
Trixie Gardner .... set dresser (3 episodes, 2010)
Michael M. Parianos .... set dresser (3 episodes, 2010)
Steve 'O' Watson .... set dresser (3 episodes, 2010)
Matt Hausmann .... assistant property master: second unit (3 episodes, 2011)
Jackson Beale .... paint foreman / paint gangboss (2 episodes, 2008)
John Bullard .... welder foreman (2 episodes, 2008)
Nick Chavez .... set dresser (2 episodes, 2008)
Lynn Christopher .... lead set designer (2 episodes, 2008)
Sean Clouser .... construction foreman (2 episodes, 2008)
Stephen Finders .... assistant property master (2 episodes, 2008)
Bill King .... second assistant props (2 episodes, 2008)
Andrew L. Rael .... on-set dresser / set dresser (2 episodes, 2008)
Rich Robinson .... location foreman / propmaker foreman (2 episodes, 2008)
Nicole Dome .... set dresser (2 episodes, 2009-2010)
Chris Fielding .... set dresser (2 episodes, 2009)
David W. Ford .... leadman (2 episodes, 2009)
Jeff Halvorsen .... set dresser (2 episodes, 2009)
James Malley .... set dresser (2 episodes, 2009)
Steven Totleben .... set dresser (2 episodes, 2009)
Karen Weinstock .... buyer (2 episodes, 2009)
Jorge Rodriguez Jr. .... swing gang (2 episodes, 2010-2011)
James L. Bolle .... swing gang (2 episodes, 2010)
Fabian Cruz .... set dresser (2 episodes, 2010)
Erin Fite .... set decoration buyer (2 episodes, 2010)
Robert Key .... draper (2 episodes, 2010)
David Lombard .... swing gang (2 episodes, 2010)
Doug Poole .... first assistant props (2 episodes, 2010)
Bret Ross .... set dresser (2 episodes, 2010)
Hugo Santiago .... set designer (2 episodes, 2010)
Rose Shawhan .... additional assistant prop master (2 episodes, 2010)
Jonathan Woods .... storyboard artist (2 episodes, 2010)
Robert Grbavac .... painter (2 episodes, 2011)
Manuel Rosario .... swing gang (2 episodes, 2011)
James Tzvetkofski .... swing gang (2 episodes, 2011)

Series Sound Department
Jason Krane .... dialogue & adr editor / dialogue editor / ... (48 episodes, 2008-2011)
Kevin Roache .... sound re-recording mixer / re-recording mixer (47 episodes, 2008-2011)
Roger V. Stevenson .... production sound mixer / sound mixer / ... (44 episodes, 2008-2011)
Jeremy Balko .... adr mixer (42 episodes, 2008-2011)
Elmo Ponsdomenech .... sound re-recording mixer / re-recording mixer (36 episodes, 2008-2010)
Mark Fay .... boom operator / utility sound / ... (35 episodes, 2008-2011)
Ryan Maguire .... foley mixer (35 episodes, 2008-2011)
John Benson .... supervising sound editor (21 episodes, 2008-2011)
Lawrence L. Commans .... boom operator (20 episodes, 2008-2011)
Stuart Martin .... sound effects editor / foley editor (20 episodes, 2008-2011)
Judah Getz .... adr mixer (19 episodes, 2009-2011)
Laura Schmadel .... sound recordist / recordist (17 episodes, 2008-2010)
Jordan Wilby .... sound effects editor / foley editor (16 episodes, 2008-2011)
Christian Buenaventura .... dialogue editor (13 episodes, 2009-2011)
Michael Sana .... assistant sound editor (13 episodes, 2009-2010)
Scott Delaney .... post-production sound (12 episodes, 2008)
Joe Earle .... sound re-recording mixer (12 episodes, 2008)
Pete Elia .... sound re-recording mixer (12 episodes, 2011)
Zane D. Bruce .... foley artist (11 episodes, 2008-2011)
Jeff Gunn .... foley artist (11 episodes, 2008-2011)
Nathan Hankins .... assistant sound editor (11 episodes, 2008-2011)
Laura Wiest .... sound recordist (11 episodes, 2011)
Jason Lezama .... dialogue editor (8 episodes, 2008)
Don Givens .... foley mixer (6 episodes, 2008-2009)
Todd Murakami .... sound effects editor (5 episodes, 2008-2009)
David Holmes .... sound mixer: second unit / utility sound (5 episodes, 2009-2010)
Lyndsey Schenk .... foley mixer (5 episodes, 2011)
Mark Weingarten .... sound mixer (4 episodes, 2008-2009)
Steve C. Aaron .... sound mixer: Louisiana unit (4 episodes, 2009)
Daniel A. Greenwald .... additional utility sound / playback operator (3 episodes, 2009)
Gary Megregian .... sound effects editor / foley editor (3 episodes, 2010)
Dave Davenport .... assistant sound editor (2 episodes, 2008)
Chris Quilty .... boom operator: second unit (2 episodes, 2008)
Larry Barr .... layback engineer (2 episodes, 2010-2011)
Greg Crawford .... adr mixer (2 episodes, 2011)
James Hyde .... adr recordist (2 episodes, 2011)

Series Special Effects by
Michael Gaspar .... special effects supervisor / special effects coordinator (48 episodes, 2008-2011)
Lenny Dalrymple .... special effects foreman (19 episodes, 2010-2011)
Michael Arbogast .... special effects foreman (12 episodes, 2008-2011)
David Pahoa .... special effects technician (5 episodes, 2009)
Dan Yeager .... special effects technician (5 episodes, 2011)
Chris Nelson .... special effects foreman / special effects technician (4 episodes, 2008-2009)
Ric San Nicholas .... special effects foreman / special effects gangboss (3 episodes, 2010)
Danny Cangemi .... special effects technician (2 episodes, 2011)

Series Visual Effects by
Sean Tompkins .... visual effects coordinator / visual effects producer (45 episodes, 2008-2011)
Colin Feist .... digital compositor (36 episodes, 2008-2011)
Paul Hill .... digital compositor / visual effects artist / ... (36 episodes, 2009-2011)
Barbara Genicoff .... visual effects producer (29 episodes, 2008-2011)
Jon Massey .... visual effects supervisor (21 episodes, 2008-2011)
Kristen Branan .... head of production: Zoic Studios (18 episodes, 2007-2009)
Rodrigo Dorsch .... digital compositor: Zoic Studios (12 episodes, 2008-2011)
Dave Zeevalk .... lead 3D artist: Zoic Studios / lead cgi artist (12 episodes, 2008)
Niki Hillier .... visual effects coordinator (12 episodes, 2011)
Steven Meyer .... 2D supervisor / 2d supervisor (11 episodes, 2007-2011)
Andrew Orloff .... 3D supervisor / supervisor: 3d (11 episodes, 2008-2011)
Jessica Amzoll .... digital compositor / paint artist / ... (10 episodes, 2009-2010)
Tyler Nathan .... digital compositor (9 episodes, 2009)
Jon Chesson .... compositor (5 episodes, 2011)
David Dang .... roto artist (4 episodes, 2011)
Laura Jones .... visual effects coordinator (3 episodes, 2008)
Sheila Giroux .... visual effects producer (3 episodes, 2011)
Andrea Hernandez .... rotoscope artist (2 episodes, 2008)
James Lima .... visual effects supervisor (2 episodes, 2008)
Eric McAvoy .... digital compositor (2 episodes, 2008)
Kevin Struckman .... digital compositor (2 episodes, 2008)
Rodrigo Teixeira .... visual effects compositor (2 episodes, 2008)
Matthew Collorafice .... digital compositor (2 episodes, 2010)

Series Stunts
Heidi Pascoe .... stunt double: Anna Paquin / stunts (32 episodes, 2008-2011)
Crystal Michelle .... stunts / stunt double (23 episodes, 2010-2011)
Mike Massa .... stunt coordinator (19 episodes, 2010-2011)
Mark Aaron Wagner .... stunt double: Stephen Moyer / stunts / ... (15 episodes, 2008-2011)
Jeff Danoff .... stunts / utility stunts (14 episodes, 2008-2010)
Ben Scott .... stunt coordinator (12 episodes, 2008-2010)
Michael Gaines .... stunts / stunt coordinator (11 episodes, 2010-2011)
Kevin Derr .... stunts / stunt double: Ryan Kwanten / ... (9 episodes, 2009-2011)
Charlie Brewer .... stunts / stunt coordinator (9 episodes, 2010-2011)
Matt Flanagan .... stunt double / stunt performer / ... (8 episodes, 2008-2010)
Stella Angelova .... stunts / stunt double / ... (7 episodes, 2010-2011)
Jason Gray .... stunts / stunt rigger (7 episodes, 2010-2011)
Simone Bargetze .... stunt actor / stunt player / ... (6 episodes, 2009)
Erik Rondell .... stunts (6 episodes, 2010-2011)
Jessica Harbeck .... stunts / stunt double / ... (5 episodes, 2009-2011)
Marc Schaffer .... stunts / stunt double: Brad Carter / ... (5 episodes, 2009-2010)
Rene Mousseux .... stunts / utility stunts (5 episodes, 2010-2011)
Anthony Molinari .... stunt double / stunts (4 episodes, 2008-2011)
John-Clay Scott .... stunts (4 episodes, 2008-2009)
Jeffrey G. Barnett .... stunts (4 episodes, 2009-2011)
Stacey Carino .... stunt double: Evan Rachel Wood / stunts (4 episodes, 2009-2011)
Nick Brandon .... stunts / stunt coordinator (4 episodes, 2010-2011)
Jack Gill .... stunts (4 episodes, 2010-2011)
Oliver Keller .... stunt double: Joe Manganiello / stunts (4 episodes, 2010)
Brian Patrick Collins .... stunts (3 episodes, 2008-2010)
Wesley Scott .... stunts (3 episodes, 2008-2009)
April Weeden-Washington .... stunt double: Adina Porter / stunt double: Aujuanne Ellis / ... (3 episodes, 2008-2009)
Austen Brewer .... stunts (3 episodes, 2009-2011)
Craig Baxley Jr. .... stunts (3 episodes, 2010-2011)
Buddy Sosthand .... stunts (3 episodes, 2010-2011)
Mark Chadwick .... stunts (3 episodes, 2011)
Con Schell .... stunt double: Todd Lowe (3 episodes, 2011)
Jackson Spidell .... stunts (3 episodes, 2011)
Josh Wood .... stunt double: Alexander Skarsgard / stunts (3 episodes, 2011)
Jeremy Fry .... stunt double: cooper huckabee / stunts (2 episodes, 2008-2011)
Ann Scott .... stunts (2 episodes, 2008-2010)
Donna Evans .... stunts (2 episodes, 2008-2009)
Luci Romberg .... stunts (2 episodes, 2008-2009)
Leigh Hennessy .... stunts (2 episodes, 2008)
Timothy Eulich .... stunts (2 episodes, 2009-2010)
Justin Sundquist .... stunts (2 episodes, 2009-2010)
Matthew Taylor .... stunts (2 episodes, 2009-2010)
A.J. Dunn .... stunts (2 episodes, 2009)
Tony Lazzara .... stunts (2 episodes, 2009)
Shaun W. Loeser .... stunt actor / stunt performer (2 episodes, 2009)
Damion Poitier .... stunt performer / stunts (2 episodes, 2009)
Casey Adams .... stunts (2 episodes, 2010-2011)
John Ashker .... stunts (2 episodes, 2010-2011)
Zack Duhame .... stunts / stunt double (2 episodes, 2010-2011)
Diana R. Lupo .... stunts / stunt double: Annie Fitzgerald-Kirsch (2 episodes, 2010-2011)
Luke Vexler .... stunts (2 episodes, 2010-2011)
Heather Arthur .... stunt double / stunts (2 episodes, 2010)
Pat Banta .... stunt double: Don Swayze / stunts (2 episodes, 2010)
Joe Bucaro III .... stunt performer / stunts (2 episodes, 2010)
Jess King .... stunt performer / stunts (2 episodes, 2010)
Brian Munce .... stunt double / stunts (2 episodes, 2010)
Chris Palermo .... stunts (2 episodes, 2010)
Tim Sitarz .... stunts (2 episodes, 2010)
Scott Workman .... stunts (2 episodes, 2010)
Tamiko Brownlee .... stunt double: Vedette Lim / stunts / ... (2 episodes, 2011)
Greg Dela Riva .... stunts / utility stunts (2 episodes, 2011)
Margaret Eischen .... stunts (2 episodes, 2011)
Marie Fink .... stunt double / stunts (2 episodes, 2011)
Justin Gant .... stunt double: Marshall Allman / stunts (2 episodes, 2011)
Zach Hudson .... stunts / stunt double / ... (2 episodes, 2011)
Bill Leaman .... stunts (2 episodes, 2011)
Briana Matthews .... stunts (2 episodes, 2011)
Alexander McCaslin .... stunts (2 episodes, 2011)
Alice Rietveld .... stunt performer / stunts (2 episodes, 2011)
Crystal Santos .... stunts (2 episodes, 2011)

Series Camera and Electrical Department
David D. Scott .... video engineer / video assist / ... (48 episodes, 2008-2011)
Simon Jayes .... steadicam operator / camera operator: "a" camera / ... (44 episodes, 2008-2011)
Bradley Richard .... first assistant camera: "a" camera / first assistant camera: "b" camera/Steadicam / ... (32 episodes, 2009-2011)
R. Dana Harlow .... best boy grip (30 episodes, 2009-2011)
Darryl Humber .... dolly grip: "a" / dolly grip / ... (25 episodes, 2009-2011)
Ian Dodd .... camera operator: "b" camera / camera operator "b" camera: main unit (24 episodes, 2009-2010)
Josh Drew .... key rigging grip (23 episodes, 2008-2011)
Steven Strong .... rigging gaffer (23 episodes, 2009-2011)
Eric Fletcher .... steadicam operator / camera operator / ... (22 episodes, 2009-2011)
Mark L. Hartman .... rigging best boy (22 episodes, 2009-2011)
Walter 'Bud' Scott .... key grip (21 episodes, 2009-2011)
Dominic Mainl .... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera (20 episodes, 2008-2011)
Travis Huston .... rigging best boy / best boy rigging grip (20 episodes, 2009-2011)
Craig Wadlin .... rigging grip / dolly grip: "b" (20 episodes, 2009-2011)
John Carreon .... camera loader (19 episodes, 2010-2011)
Evans Brown .... chief lighting technician (18 episodes, 2009-2011)
John Johnson .... still photographer (18 episodes, 2009-2011)
Dave Lujan .... rigging electric / lamp operator / ... (18 episodes, 2009-2011)
Joel Perkal .... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: "a" camera, second unit / ... (18 episodes, 2010-2011)
Scott Medcalf .... rigging electric / rigging electrician (17 episodes, 2010-2011)
Jessica Szejn .... dimmer board operator / lamp operator / ... (17 episodes, 2010-2011)
Maxwell Thorpe .... grip / company grip (17 episodes, 2010-2011)
Noah Behar .... company grip / grip / ... (16 episodes, 2010-2011)
Philip J. Jaffe .... first assistant camera: "a" camera / additional camera assistant / ... (15 episodes, 2008-2009)
Larry Brecht Jr. .... lamp operator / electrician (15 episodes, 2010-2011)
James Ginn .... lamp operator / best boy / ... (15 episodes, 2010-2011)
Troy N. Wade .... dolly grip: "b" camera / grip (14 episodes, 2008-2010)
Rob Abbey .... video assist: second unit / video assist (14 episodes, 2009-2010)
Tobin Oldach .... second assistant camera: "a" camera / second assistant camera: "b" camera (14 episodes, 2009-2010)
Raymond Gonzales .... assistant chief lighting technician / chief lighting technician (13 episodes, 2009-2011)
Eric Sagot .... lamp operator / assistant chief lighting technician / ... (13 episodes, 2009-2011)
Jonathan M. Wiener .... lamp operator (13 episodes, 2010-2011)
Luis Gomez .... second assistant camera: "b" camera / camera loader / ... (12 episodes, 2008-2011)
Chris Salamone .... grip (12 episodes, 2008-2011)
Miguel Benavides .... key grip (12 episodes, 2008)
David Easley .... grip (12 episodes, 2008)
Matthew Livingston .... dolly grip (12 episodes, 2008)
Bonnie Osborne .... first assistant camera: "a" camera (12 episodes, 2008)
Travis Panarisi .... lighting technician (12 episodes, 2008)
Wayne Stroud .... dolly grip / dolly grip: "a" camera (12 episodes, 2008)
Victoria Tidmarch .... second assistant camera: "a" camera / camera loader / ... (12 episodes, 2008)
Tyler Ayer .... lamp operator (12 episodes, 2009-2011)
Val Sklar .... camera loader (12 episodes, 2009)
Joe Iverson .... rigging electric / lamp operator (12 episodes, 2010-2011)
Josh Friz .... assistant camera / second assistant camera / ... (12 episodes, 2011)
Kaiyoti .... grip (12 episodes, 2011)
Nick Paige .... camera operator (11 episodes, 2008)
David Kagen .... gaffer / gaffer: Shreveport (10 episodes, 2008)
Jake Leannah .... electrician (10 episodes, 2009-2010)
Daniel Shepard .... rigging grip (10 episodes, 2009-2010)
Ignacio Musich .... first assistant camera: "b" camera (9 episodes, 2008)
Lucas Solomon .... video playback / video playback operator (9 episodes, 2009-2011)
Jeff W. Curtis .... dolly grip: "b" / dolly grip: "a" / ... (9 episodes, 2009-2010)
Dessie Coale .... lighting technician / lamp operator (9 episodes, 2009)
Mike Byrd .... rigging grip (9 episodes, 2010-2011)
John Mentzer .... lamp operator (9 episodes, 2011)
Bradley Martin .... best boy electric: Louisiana / lamp operator (8 episodes, 2008-2009)
Jason Kilgore .... rigging gaffer (8 episodes, 2008)
Robert Reid .... grip (8 episodes, 2009-2010)
Dan Brodhead .... grip / company grip (8 episodes, 2010-2011)
Orlando Hernandez .... dimmer board operator (8 episodes, 2010)
James Barela .... second assistant camera: "b" camera (8 episodes, 2011)
Luis S. Gomez .... second assistant camera: "a" camera (8 episodes, 2011)
Raymond Gonzalez .... assistant chief lighting technician / best boy / ... (8 episodes, 2011)
Dean Jackson .... rigging grip (8 episodes, 2011)
Prashant Gupta .... still photographer (7 episodes, 2008-2009)
Michael DiGiovanni .... grip (7 episodes, 2008)
Shane D. Kelly .... lighting technician (7 episodes, 2008)
Tim Soronen .... best boy grip (7 episodes, 2008)
Peter Enneking .... dimmer board operator / lamp operator (7 episodes, 2009-2011)
James Barrett .... lamp operator (7 episodes, 2009-2010)
Ben Dynice .... electrician / lamp operator (7 episodes, 2010-2011)
Bert Gomez III .... company grip (7 episodes, 2011)
James Irons .... company grip (7 episodes, 2011)
Paco Rodriguez .... rigging grip (7 episodes, 2011)
Jesse Crusing .... electrician (6 episodes, 2008)
Luis G. Gomez .... second assistant camera: "b" camera (6 episodes, 2009-2010)
Chris Golenor .... video playback / video playback operator (6 episodes, 2010-2011)
Michael Mull .... grip / company grip (6 episodes, 2010-2011)
Demian Scott Vaughs .... dolly grip: "b" (6 episodes, 2010-2011)
Jean-Baptiste LeConte .... rigging electric (6 episodes, 2010)
Raman Rao .... lamp operator (6 episodes, 2010)
Harold Taylor .... grip (6 episodes, 2010)
David Cole .... rigging grip / grip (5 episodes, 2008-2010)
Matthew Coleman .... lamp operator (5 episodes, 2008-2009)
Danny Horne .... second assistant camera (5 episodes, 2008)
Jimmie R. Owens .... grip (5 episodes, 2010-2011)
John Savedra .... balloon light tech / balloon light technician / ... (5 episodes, 2010-2011)
Chris Cotterman .... grip (5 episodes, 2010)
Steve Alessi .... company grip (5 episodes, 2011)
Jaimie Trueblood .... still photographer (4 episodes, 2008-2009)
Jon Callesen .... lighting technician (4 episodes, 2008)
Ronald K. De torres .... dimmer board technician / lighting console programmer (4 episodes, 2008)
James Madigan .... grip (4 episodes, 2008)
Forrest Sandefer .... grip (4 episodes, 2008)
Randy Tharpe .... grip / best boy grip: Shreveport (4 episodes, 2008)
Eric Zucker .... dolly grip (4 episodes, 2009-2010)
Brandon Dauzat .... second assistant camera: Louisiana unit (4 episodes, 2009)
Tonja Greenfield .... film loader (4 episodes, 2009)
Coleman L. Hart .... best boy grip (4 episodes, 2009)
Gary Kelso .... grip (4 episodes, 2009)
Douglas Wiltse .... grip (4 episodes, 2009)
Balentin Cruz .... company grip / grip (4 episodes, 2010-2011)
Justin Portwood .... rigging grip (4 episodes, 2010)
David Leite .... grip / company grip (4 episodes, 2011)
Brian McPherson .... technocrane operator / technocrane tech (4 episodes, 2011)
Randy Vega .... grip (4 episodes, 2011)
Loren S. Yaconelli .... camera operator: "b" camera (4 episodes, 2011)
Jonathon Bradley .... chief lighting technician (3 episodes, 2008)
Kyle Drevlo .... rigging best boy / best boy rigger (3 episodes, 2008)
Miles Gutkin .... grip (3 episodes, 2008)
Josh Ingalls .... additional grip (3 episodes, 2008)
Jeff Saldin .... second assistant camera: "b" camera / second assistant camera (3 episodes, 2008)
Daniel L. Turrett .... camera operator: "a" camera (3 episodes, 2008)
Johnny G.D. .... grip (3 episodes, 2009)
Joe Lotuaco .... grip (3 episodes, 2009)
Scott Luttrell .... grip (3 episodes, 2009)
Ronald 'Ronnie' Martin .... electrician (3 episodes, 2009)
David Hammer .... crane tech / technocrane operator / ... (3 episodes, 2010-2011)
Jon Philion .... libra head tech / libra tech / ... (3 episodes, 2010-2011)
Jason Sutton .... crane tech / hydrascope tech (3 episodes, 2010-2011)
Graham Bremner .... lighting technician (3 episodes, 2010)
David Hadsell .... grip / dolly grip: "b" (3 episodes, 2010)
Robert Head .... grip / best boy grip (3 episodes, 2010)
Colin Mayo .... lighting console programmer (3 episodes, 2010)
Tony Bendt .... dolly grip: "b" (3 episodes, 2011)
Jeffrey L. Baker .... grip (2 episodes, 2008)
David Chase .... best boy (2 episodes, 2008)
Christopher Lucchese .... dolly grip: "b" camera (2 episodes, 2008)
Greg Morris .... additional camera operator / camera operator: "b" camera (2 episodes, 2008)
Patrick B. O'Brien .... camera operator: "a" camera / camera operator: "b" camera (2 episodes, 2008)
Robert Owen .... lighting technician (2 episodes, 2008)
Robin Rudenberg .... additional second assistant camera / second assistant camera: "c" camera (2 episodes, 2008)
Michael A. Savage .... grip (2 episodes, 2008)
Gary Stark .... dimmer board operator (2 episodes, 2008)
Joshua Turner .... camera production assistant (2 episodes, 2008)
Paul F. Guyer .... grip / rigging grip (2 episodes, 2009-2010)
Hunter Laizure .... lamp operator (2 episodes, 2009-2010)
Skip Bolen .... still photographer (2 episodes, 2009)
Jarrid Clinkinbeard .... rigging electrician (2 episodes, 2009)
Luis Attardo .... crane tech / crane technician (2 episodes, 2010-2011)
Matthew Thiemann .... fixtures technician (2 episodes, 2010-2011)
Erik Arendt .... balloon light tech (2 episodes, 2010)
Bruce Bebee Jr. .... bebee operator (2 episodes, 2010)
Michael Chang .... lamp operator / rigging electric (2 episodes, 2010)
Bertoldo Gomez .... grip (2 episodes, 2010)
William M. Gunther .... rigging grip (2 episodes, 2010)
Mark Hammell .... atv operator (2 episodes, 2010)
Deven Holmes .... grip (2 episodes, 2010)
Doug Hyun .... still photographer (2 episodes, 2010)
Rick Phelps .... rigging grip (2 episodes, 2010)
James H Razo .... remote head tech / remote head technician (2 episodes, 2010)
Starr Whiteside .... grip (2 episodes, 2010)
Eric C. Castro .... lamp operator (2 episodes, 2011)
Jason Conmay .... technocrane operator (2 episodes, 2011)
Chuck Harrington .... technocrane operator (2 episodes, 2011)
Kyanosh Khestenejad .... video assist (2 episodes, 2011)
Jason Newton .... dolly grip: "b" camera (2 episodes, 2011)
Damien Vaughs .... dolly grip: "b" (2 episodes, 2011)
Jon Weiner .... lamp operator (2 episodes, 2011)
Aaron G. York .... libra head tech / librahead tech (2 episodes, 2011)

Series Casting Department
Lisa Soltau .... casting associate (37 episodes, 2008-2011)
Monica Kelly .... casting assistant (24 episodes, 2010-2011)
Lisa S. Beasley .... extras casting director / extras casting / ... (19 episodes, 2008-2010)
Nick Anderson .... casting associate (12 episodes, 2008)
Andrei Constantinescu .... extras casting assistant (11 episodes, 2008)
Ryan Glorioso .... local casting / extras casting: Shreveport (11 episodes, 2008)
Kate Warren .... extras casting assistant (11 episodes, 2008)
Rob Swanson .... extras casting (6 episodes, 2011)
Brinkley A. Maginnis .... casting (4 episodes, 2009)

Anne Massey .... casting: New Orleans (unknown episodes, 2007)

Series Costume and Wardrobe Department
Sara Walbridge .... set costumer / key set costumer / ... (43 episodes, 2008-2011)
Lorie Shew .... set costumer / costumer (32 episodes, 2008-2011)
Sarah Basta .... set costumer (32 episodes, 2009-2011)
A.J. Hess .... costume production assistant (29 episodes, 2008-2010)
J.R. Hawbaker .... assistant costume designer / set costumer (25 episodes, 2008-2011)
Olga Ishkhanova .... costume cutter/fitter / cutter/fitter (25 episodes, 2009-2011)
Debra Beebe .... costume supervisor (24 episodes, 2009-2011)
Carrie Grace .... costumer / set costumer / ... (23 episodes, 2010-2011)
Jeannine Bourdaghs .... costume supervisor (12 episodes, 2008)
Erich A. Muller .... set costumer (12 episodes, 2010)
Erin Mueller .... set costumer (10 episodes, 2011)
Joanne Trotta .... cutter/fitter / costume cutter/fitter (10 episodes, 2011)
Elizabeth Abate .... costumer (9 episodes, 2008)
Zandra Harding .... cutter/fitter (9 episodes, 2008)
Andrea Sweet .... assistant costume designer (9 episodes, 2008)
Melissa Kidd .... costumer / set costumer (9 episodes, 2009)
Ren Heeralal .... set costumer (8 episodes, 2008-2010)
Sarah Gardam-Thomas .... shopper (8 episodes, 2010)
Vicente Parada .... set costumer / costumer (7 episodes, 2009)
Antonina Grib .... costume cutter/fitter / cutter/fitter (7 episodes, 2010)
Michelle Sandvig .... key set costumer / key costumer (7 episodes, 2010)
Kristine N. Haag .... shopper (7 episodes, 2011)
Heather Carleton .... key set costumer / set costumer (6 episodes, 2009-2010)
Nevart Agoopi .... cutter/fitter (6 episodes, 2009)
Jessica Chesak .... costumer / set costumer (6 episodes, 2011)
Gina Scarnati .... ager/dyer (6 episodes, 2011)
Jennifer Ireland .... costumer (5 episodes, 2009-2010)
Lexi Cuesta .... costumer (5 episodes, 2009)
Sarah Jane Gardam .... costume shopper / shopper (5 episodes, 2009)
Tiffany White .... shopper / key set costumer (5 episodes, 2010-2011)
Philip Maldonado .... set costumer (5 episodes, 2011)
Melissa Binder .... ager/dyer / costume dyer (4 episodes, 2010-2011)
Philip Hayman .... costume supervisor (4 episodes, 2010-2011)
Lauren M. Chambers .... set costumer (4 episodes, 2010)
Audrey Fisher .... assistant costume designer (3 episodes, 2008)
Karina Torrico .... costumer (3 episodes, 2008)
Jean Carson .... set costumer (2 episodes, 2008)
Nina Badrak .... costume cutter/fitter / cutter/fitter (2 episodes, 2010)

Series Editorial Department
Scott Klein .... final colorist (39 episodes, 2008-2011)
Timothy Stormer .... post-production coordinator / post-production assistant (28 episodes, 2008-2011)
Charles Bunn .... assistant editor (18 episodes, 2008-2011)
Gwyn Shovelski .... post-production coordinator / post production supervisor (15 episodes, 2008-2009)
Ray Miller .... on-line editor (15 episodes, 2010-2011)
Brent Greer .... colorist: dailies (12 episodes, 2008)
Mark Hartzell .... assistant editor (11 episodes, 2009-2011)
Peter Ritter .... colorist: dailies / dialies colorist (9 episodes, 2009-2011)
Heydar Adel .... on-line editor (5 episodes, 2008)
Debra F. Simone .... assistant editor (4 episodes, 2008-2009)
David Feldman .... assistant editor (4 episodes, 2011)
Steven Sjolund .... on-line editor (2 episodes, 2009)
David E. Schneider .... on-line editor (2 episodes, 2011)

Series Music Department
Gary Calamar .... music supervisor (26 episodes, 2008-2011)
Alyson Vidoli .... music coordinator (21 episodes, 2007-2011)
Bruno Coon .... music editor (16 episodes, 2008-2009)
Eduardo Ponsdomenech .... music editor (12 episodes, 2010)
Joel J. Richard .... music scoring mixer / music programmer (12 episodes, 2010)
Evan Greenspan .... music licensing (4 episodes, 2011)
Craig Pettigrew .... music editor (4 episodes, 2011)

Series Other crew
Daniel Kenneth .... production assistant / production secretary / ... (46 episodes, 2008-2011)
Nathan Bailey .... stand-in (44 episodes, 2008-2011)
Kelley Carville .... network publicist (44 episodes, 2008-2011)
Josh Van Ermen .... craft service (44 episodes, 2008-2011)
Patty Tobin .... stand-in (38 episodes, 2008-2011)
Khadija Brockington .... production secretary / assistant: producer / ... (37 episodes, 2008-2011)
Christopher Tanks .... assistant: Mr. McNair / production secretary / ... (31 episodes, 2009-2011)
Brett Gantt .... controller / production accountant (29 episodes, 2009-2011)
Shea E. Butler .... additional script supervisor / script supervisor (27 episodes, 2009-2011)
Marc Garcia .... key medic / medic / ... (27 episodes, 2009-2011)
Mark Mallorca .... assistant: Ms. Paquin and Mr. Moyer / assistant: actress (26 episodes, 2009-2011)
Karla Baeza .... production assistant / production secretary / ... (25 episodes, 2008-2011)
Jaxon Kramer .... key set production assistant / production assistant (24 episodes, 2008-2011)
Alex Garcia .... set medic / medic (24 episodes, 2009-2011)
Matt Belanger .... production assistant (24 episodes, 2010-2011)
Boone Narr .... animal supplier / animal wrangler (23 episodes, 2008-2010)
Leonardo Sciacci .... stand-in (22 episodes, 2009-2011)
Gianna Sobol .... assistant: Mr. Ball / assistant: Alan Ball (22 episodes, 2009-2011)
Belinda Alarcon .... second assistant accountant / accounting clerk (21 episodes, 2009-2011)
Cheri Kechely .... second payroll accountant / second assistant accountant (21 episodes, 2009-2011)
J.R. Regalado .... chef / chef: Bruce's Gourmet Catering (21 episodes, 2009-2011)
Jeff Wickline .... production accountant / first assistant accountant (21 episodes, 2009-2011)
Liz Forde .... stand-in / stand-in: anna paquin (21 episodes, 2010-2011)
Dave Landaker .... video and computer playback operator (20 episodes, 2008-2009)
Rebecca Thornell .... script clearance (20 episodes, 2008-2009)
Alex Reid .... location manager (20 episodes, 2009-2011)
Jain Sekuler .... script supervisor (20 episodes, 2009-2011)
Michael G. Cruz .... key assistant location manager (19 episodes, 2010-2011)
Steve Peungraksa .... assistant craft service / craft service (18 episodes, 2009-2011)
Trevor Brunsink .... stand-in: Alexander Skarsgard / stand-in (18 episodes, 2010-2011)
Ben Waesche .... production coordinator (18 episodes, 2010-2011)
Tobin Hale .... set medic / medic / ... (17 episodes, 2008-2011)
Anna Ramey .... production assistant (17 episodes, 2009-2010)
Danika Brysha .... production assistant (17 episodes, 2010-2011)
Benjamin Hayes .... writers assistant / production assistant (17 episodes, 2010-2011)
Stephanie Quick .... production assistant (17 episodes, 2010-2011)
Mary Hastigan .... payroll accountant (16 episodes, 2008-2011)
Kate Barnow .... script coordinator (16 episodes, 2008-2010)
Adam Bjorn Fienberg .... production assistant (16 episodes, 2009-2011)
Gary Arabia .... chef / chef: Global Cuisine (16 episodes, 2010-2011)
Amber Henley .... key assistant location manager (16 episodes, 2010-2011)
Gabriel Hobson .... assistant: Mr. Fienberg / production assistant (16 episodes, 2010-2011)
Christopher A. Rojas .... assistant location manager (16 episodes, 2010-2011)
Kelly Stuart .... key assistant location manager (16 episodes, 2010-2011)
Elisabeth Finch .... writers assistant / assistant to writers (15 episodes, 2008-2010)
Tom Kilbourne .... p.a. / production assistant (15 episodes, 2008-2009)
A.J. Hess .... production assistant (13 episodes, 2009-2010)
Katerina Vyssouli .... assistant: Michael Lehmann / assistant: Mr. Lehmann / ... (13 episodes, 2009-2010)
Trena Edwards .... production assistant (12 episodes, 2008)
Adam P. Kane .... assistant accountant / second assistant accountant (12 episodes, 2008)
Paul Matthaeus .... creative director: title sequence (12 episodes, 2008)
Judy Race .... production coordinator (12 episodes, 2008)
Nicholas Rich .... set medic (12 episodes, 2008)
Susan Slattery .... production accountant (12 episodes, 2008)
Lisa Maniker .... product placement (12 episodes, 2010-2011)
Elizabeth Speckman .... first assistant accountant (12 episodes, 2010)
Paula Berg .... assistant location manager / production assistant (12 episodes, 2011)
David Damwijk .... production assistant (12 episodes, 2011)
Angie Kern .... set medic (12 episodes, 2011)
Lois Theobald .... assistant accountant / assistant production accountant / ... (12 episodes, 2011)
Ricky Andres .... assistant accountant (11 episodes, 2008)
Patrick Lenahan .... assistant: Mr. Fienberg / assistant: Gregg Fienberg (11 episodes, 2009-2010)
Scott Martin .... production assistant (11 episodes, 2009-2010)
Kirsten Oglesby .... production assistant / assistant location manager (11 episodes, 2009-2010)
Andrew Kent .... production assistant (11 episodes, 2009)
Toussaint Banks .... production assistant (10 episodes, 2008-2011)
Candy Carstensen .... payroll accountant (10 episodes, 2008)
Errol Guidry II .... dialect coach (10 episodes, 2008)
Trish Pertschi .... assistant production coordinator (10 episodes, 2008)
Marlis Pujol .... production supervisor (10 episodes, 2008)
Neil Gabrielson .... key assistant location manager (10 episodes, 2009)
Yuki Tachibe .... production assistant (10 episodes, 2010-2011)
Rhonda Marie Alston .... stand-in (9 episodes, 2009-2011)
Christina Otteson .... assistant location manager (9 episodes, 2009)
Alex Sobotowski .... production assistant (9 episodes, 2011)
Emily Ruth Williams .... accounting clerk (9 episodes, 2011)
Mark Harden .... animal trainer (8 episodes, 2009-2011)
Fred Fein .... stand-in (8 episodes, 2009)
Susan Frontiera .... accounting clerk (8 episodes, 2010)
Nicole Moore .... accounting clerk (8 episodes, 2010)
Rose Youmans .... production assistant (8 episodes, 2010)
Gabi Endicott .... script supervisor (8 episodes, 2011)
Robert M. Donaldson .... location manager / assistant location manager (7 episodes, 2008)
Jonathyn Barber .... assistant production coordinator (7 episodes, 2009)
Larissa Michel .... production coordinator (7 episodes, 2009)
Mikaela Mathern .... production assistant (7 episodes, 2011)
Shawn Weber .... animal trainer / animal wrangler (6 episodes, 2008-2010)
Danny 'Dano' Anderson .... set production assistant (6 episodes, 2008)
Trang Dang .... travel coordinator / production coordinator / ... (6 episodes, 2008)
Sonny Grand .... production assistant (6 episodes, 2009-2010)
Mary Hastings .... payroll accountant (6 episodes, 2010)
Millie Hirsch .... studio teacher (6 episodes, 2011)
J.R. Robinson .... production assistant (6 episodes, 2011)
Kristi A. Wilson .... first assistant accountant (6 episodes, 2011)
Brian Dittmar .... assistant location manager (5 episodes, 2008)
Jennifer J. Pope .... production assistant (5 episodes, 2008)
Michael Clark .... production assistant (5 episodes, 2009)
Sarah J. Weaver .... production assistant (5 episodes, 2009)
Kenneth Donaldson .... production assistant (5 episodes, 2010-2011)
Barbara Gaddy-Edrington .... animal trainer (5 episodes, 2010-2011)
Chris Lum .... medic / set medic (5 episodes, 2010-2011)
Brandice Lawson .... set production assistant (5 episodes, 2010)
Steve Martin .... animal wrangler (5 episodes, 2010)
Marc Carusiello .... production assistant (5 episodes, 2011)
Brandon Widener .... production assistant (5 episodes, 2011)
David Allsberry .... animal trainer / animal wrangler (4 episodes, 2008-2010)
Charles Gibson .... production assistant (4 episodes, 2008)
Yoda Ushery .... stand-in (4 episodes, 2009-2011)
Kathy Chambless Oliver .... production coordinator (4 episodes, 2009-2010)
Daniel Beals .... set production assistant (4 episodes, 2009)
Benton Collinsworth .... key set production assistant: Baton Rouge Unit (4 episodes, 2009)
Vanessa Curtis Block .... assistant to producers (4 episodes, 2009)
Zack Earl Edwards .... set production assistant: Baton Rouge unit (4 episodes, 2009)
William Langlois .... key assistant location manager (4 episodes, 2009)
Jennifer Ray .... accounting clerk (4 episodes, 2009)
Julie Stein .... production assistant (4 episodes, 2009)
Chris Edrington .... animal trainer (4 episodes, 2010-2011)
Andrew Benz .... set production assistant (4 episodes, 2010)
Iran Kuykendall .... production assistant (4 episodes, 2010)
Heather Oglesby .... production assistant (4 episodes, 2010)
Kevin Zelman .... production assistant (4 episodes, 2010)
Erik Altstadt .... set production assistant (4 episodes, 2011)
Jenna Belcher .... production assistant (4 episodes, 2011)
Sarah Carbiener .... production assistant (4 episodes, 2011)
Aaron Fairley .... production assistant (4 episodes, 2011)
Nicole Kreuzer .... stand-in (4 episodes, 2011)
John Robinson .... production assistant (4 episodes, 2011)
Roy Bogy .... production coordinator: Shreveport (3 episodes, 2008)
Alasdair Boyd .... location manager (3 episodes, 2008)
Angela McDowell .... production assistant (3 episodes, 2008)
Charles Rapp .... location manager: Shreveport unit (3 episodes, 2008)
Tracy Scott .... script supervisor (3 episodes, 2008)
Bonnie-Kathleen Discepolo .... stand-in (3 episodes, 2009)
Jasan Sherman .... key assistant location manager (3 episodes, 2009)
Elliot Westphal .... locations production assistant: Louisiana (3 episodes, 2009)
Elizabeth McMullan .... animal trainer (3 episodes, 2010-2011)
Gayle Phelps .... animal trainer (3 episodes, 2010-2011)
Brendan Flaherty .... set production assistant (3 episodes, 2010)
Jeff Lee .... animal trainer (3 episodes, 2010)
Brad Bring .... first assistant accountant (3 episodes, 2011)
Joyce Kurtz .... loop group (3 episodes, 2011)
Andrew Stahl .... production assistant (3 episodes, 2011)
Stephanie Tull .... set production assistant / production assistant (3 episodes, 2011)
Tod Benton .... craft service (2 episodes, 2008)
Kandice Billingsley .... assistant location manager / key assistant location manager (2 episodes, 2008)
Todd Detmold .... production assistant (2 episodes, 2008)
Federico Ferreri .... production assistant (2 episodes, 2008)
Emily Gonzalez .... production assistant (2 episodes, 2008)
Kenneth Hunter .... location scout (2 episodes, 2008)
Vivien N. Killilea .... production assistant (2 episodes, 2008)
Diana V. Lara .... key assistant location manager (2 episodes, 2008)
David Malley .... assistant production coordinator (2 episodes, 2008)
Malia Mangum .... first assistant accountant (2 episodes, 2008)
Jeanie Marcum .... clerk (2 episodes, 2008)
Jared Nathanson .... set medic (2 episodes, 2008)
Chris Offutt .... executive story editor (2 episodes, 2008)
Colby Oliver .... production assistant (2 episodes, 2008)
Matthew Prisk .... assistant location manager (2 episodes, 2008)
Dan Rebert .... puppeteer (2 episodes, 2008)
Timothy Stormer .... production assistant (2 episodes, 2008)
Chelsea Morgan Thomas .... stand-in: anna paquin (2 episodes, 2008)
Ryan Todd .... production assistant (2 episodes, 2008)
Stephen Waters .... photo double / stand-in (2 episodes, 2008)
Andrew Collins .... stand-in (2 episodes, 2009)
Erick Fefferman .... assistant: Gregg Fienberg (2 episodes, 2009)
Barbara Fetzer .... second payroll accountant (2 episodes, 2009)
Shaun Greenspan .... production assistant (2 episodes, 2009)
Marketa Janska .... stand-in (2 episodes, 2009)
Linda L. Rebman .... second payroll accountant (2 episodes, 2009)
Carmen Roderique .... construction accountant (2 episodes, 2009)
Dan Tanks .... dance consultant (2 episodes, 2009)
Lauren Von Huene .... production secretary (2 episodes, 2009)
Jordan von Netzer .... production assistant (2 episodes, 2009)
Joe Suffredini .... animal trainer (2 episodes, 2010-2011)
Chris Whitaker .... additional medic / medic (2 episodes, 2010-2011)
Matthew Ford .... set medic: second unit (2 episodes, 2010)
Nicole Luther .... production assistant (2 episodes, 2010)
Tim Williams .... animal trainer (2 episodes, 2010)
Ursula Brauner .... animal trainer (2 episodes, 2011)
Chrissy Callan .... production assistant (2 episodes, 2011)
Jaimie Concilor .... animal trainer (2 episodes, 2011)
Chase Rivera .... tactical advisor (2 episodes, 2011)
Erik Victor Sorenson .... assistant craft service / craft service (2 episodes, 2011)


_________________
avatar
Aslinn Dhan
Magister
Magister

Posts : 2591
Join date : 2011-01-09
Age : 50
Location : Harrow, England

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum